Po co leczyć mleczaki?

Po co leczyć mleczaki?

Jeszcze niedawno pokutował pogląd, że mleczaków nie należy leczyć. Rodzice nie przychodzili z dziećmi do dentysty bo byli przekonani, że zęby mleczne ,,i tak wypadną”. Do tej pory część rodziców z tego powodu niechętnie przychodzi z dzieckiem do dentysty.

Aby zrozumieć, po co leczyć zęby mleczne trzeba zrozumieć co takiego powoduje chorobę próchnicową. Choroba próchnicowa jest chorobą bakteryjną. Wyobraź sobie bardzo dużą ilość bakterii, która cały czas się powiększa. Część tych bakterii jest połykana i trafia do żołądka. Kolejna część bakterii przedostaje się do krwiobiegu i tą drogą do różnych narządów. Inne bakterie zostają w jamie ustnej i zakażają kolejne zęby – również stałe! A w momencie pocałunku, oblizania łyżeczki, która miała kontakt wcześniej ze śliną? Niestety, ale bakterie przenoszą się na kolejną osobę.

Jak przygotować dziecko przed leczeniem mleczaka?

Przede wszystkim nie stresuj się. Tak, piszę to z pełną świadomością tych słów. Dziecko czuje Twój strach i automatycznie też zaczyna się bać. Pamiętaj, że dziecko najczęściej jeszcze nic nie wie o leczeniu stomatologicznym. Mówienie do dziecka ,,nie ma się czego bać” negatywie nakierowuje dziecko, które całą swoją uwagę skupia na BAĆ. Pamiętasz znane wszystkim zdanie: Nie myśl o słoniu? O czym teraz pomyślałeś?

Jak wygląda leczenie mleczaka?

Zadaniem pedodonty jest takie pokierowanie wizytą, żeby była jak najprzyjemniejsza dla dziecka. Celem leczenia mleczaka najczęściej jest założenie wypełnienia.

Dentysta dziecięcy zna techniki, które zmniejszają dolegliwości bólowe u dziecka. I uwierz, że to nie jest tylko znieczulenie. Miła atmosfera, zabawa w gabinecie i odpowiednie narzędzia są bardzo ważnymi atrybutami w leczeniu dzieci.

Dodaj komentarz