Od kiedy zacząć myć zęby u dziecka?

Od kiedy zacząć myć zęby u dziecka?

– albo teraz albo nigdy! Ogólnie zasada jest taka, że im szybciej dziecko przyzwyczai się do mycia zębów tym będzie miało mniejszą szansę na powstanie próchnicy. Oczywiście na powstanie próchnicy składa się także wiele innych czynników, ale SKUTECZNE szczotkowanie jest absolutnym must have.

Zęby pojawiają się najczęściej około 6 miesiąca życia dziecka. Rodzice powinni myć SZCZOTECZKĄ z włosiem zęby już od pierwszego zęba. Uprzedzam pytanie o silikonowe ,,szczoteczki” na palec – to nie szczoteczki, a masażery do dziąseł.

B – bez fluoru tylko w przedszkolu, żłobku. Dziecko nie może mieć  dostępu do pasty z fluorem bez nadzoru opiekuna. Pasta z fluorem jest używana przez rodzica dziecka w określonej ilości (ziarnko ryżu lub groszku), w określonym czasie (najczęściej rano i wieczorem). Pasta z fluorem ma za zadanie wzmacniać i chronić zęby, ma również działanie lecznicze.

C – co z wypluwaniem? ,,Moje dziecko nie wypluwa pasty, nie będę stosowała pasty z fluorem”. Jeśli Twoje dziecko nie wypluwa pasty – nawiń gazę na palec i wytrzyj zęby dziecka z pozostałości pasty do zębów. W przypadku rekomendowanych ilości pasty (są to bardzo małe ilości),  pasta ledwo się zapieni i w łatwy sposób można ją usunąć z buzi dziecka. Jeśli nie uda Ci się wytrzeć pasty z buzi dziecka – pozostaw ją. Jest to ilość, którą dziecko może połknąć.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz